Bartosz Witkowski
ur. 12 maja 1998 roku w Rzeszowie
Kompozytor, pianista, autor tekstów o muzyce. Po ukończeniu Zespołu Szkół Muzycznych nr 2 im. Wojciecha Kilara w Rzeszowie w klasie fortepianu Żanny Parchomowskiej rozpoczął studia w klasie kompozycji prof. Eugeniusza Knapika w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, które ukończył z wyróżnieniem w 2022 roku. W latach 2011–2017 był podopiecznym i stypendystą Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci.
Swój styl określa mianem eklektycznego – łączy elementy dawnych systemów tonalnych wraz z osiągnięciami kolorystycznymi różnych szkół dwudziestowiecznych. W duszy pozostaje jednak romantykiem, nieraz sięgając po gatunek pieśni czy stając po stronie emocjonalnego wyrazu pisanych utworów. Wielokrotnie doprawia swoją muzykę szczyptą ironii, zwłaszcza gdy cytuje bądź też stylizuje fragmenty dzieł z przeszłości. Swoje kompozycje często opatruje krótkimi mottami lub zaszyfrowanymi tytułami, które zdradzają niektóre z jego zainteresowań – literaturę współczesną, poezję niemieckojęzyczną, szczególnie romantyczną i modernistyczną. Uwielbia słuchać starych nagrań mistrzów opery, szczególnie tych przedwojennych.
W 2018 roku jego utwór Im Namen… został zakwalifikowany do III edycji programu Muzyka Naszych Czasów. W maju 2022 roku jego Nothing to Explain zaprezentował po raz pierwszy zespół Kwartludium na festiwalu Musica Polonica Nova we Wrocławiu, a na 46. Festiwalu Muzyki Karola Szymanowskiego w Zakopanem prawykonania Kwintetu fortepianowego „Pejzaż z Harendy” dokonał Kwartet Śląski i Tymoteusz Bies (kompozycja ta została wydana na płycie Polish Piano Quintets, obok utworów Lasonia, Meyera, Krauzego, Skrzypczak i Bargielskiego). Związki z Katowicami podkreślają liczne prawykonania na Śląsku, choćby w ramach Śląskich Trybun Kompozytorów (2023). Jego utwory były wykonywane także zagranicą, m.in. na Skalholt Summer Concerts na Islandii (2018).
Jest laureatem licznych nagród i wyróżnień, m.in. za chop(p)-IN-g na fortepian solo otrzymał I nagrodę na 18. Konkursie Kompozytorskim im. Tadeusza Ochlewskiego organizowanym przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne (2021), za SHAKESPEARE-MONOLOGUES otrzymał wyróżnienie na 63. Konkursie Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda organizowanym przez Związek Kompozytorów Polskich (2022), a za Study no. 1 „Mechanical resoncances” otrzymał wyróżnienie na II Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Karola Szymanowskiego w kategorii kompozycja (fortepian, 2022).
Działa także aktywnie na polu krytyki muzycznej. Brał udział w warsztatach krytyki muzycznej organizowanych przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina w ramach eliminacji do XVIII Konkursu Chopinowskiego (2021) oraz organizowanych przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach II Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie (2021). Współprowadził blog „Na cztery ręce”. Jego teksty regularnie ukazują się na łamach Ruchu Muzycznego. Obecnie uczy w macierzystej uczelni.