Bartosz Witkowski
ur. 12 maja 1998 roku w Rzeszowie
Absolwent Zespołu Szkół Muzycznych nr 2 im. Wojciecha Kilara w Rzeszowie w klasie fortepianu Żanny Parchomowskiej. Obecnie student kompozycji w klasie prof. Eugeniusza Knapika w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.
W latach 2011–2017 był podopiecznym i stypendystą Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci.
Bierze czynny udział w koncertach organizowanych przez Koło Naukowe Kompozytorów, Dyrygentów i Teoretyków Muzyki w katowickiej akademii, podczas których zostały prawykonane jego Zwei Rilke-Vocalisen na sopran i fortepian, Set in motion na klarnet, waltornię i altówkę, Jak ostro całowany tasak na flet solo, Jestem… do słów H. Poświatowskiej na sopran i fortepian, Przyjęcie na chór a cappella do słów J. Dehnela, I część Symfonii nr 1 „Rok 2019”, cykl Obrazków, II Sonata fortepianowa oraz …torn between…
W 2018 r. jego utwór Im Namen… został zakwalifikowany do III edycji programu Muzyka Naszych Czasów.
W ramach festiwalu Brand New Music w grudniu 2018 r. soliści Orkiestry Muzyki Nowej wykonali Mahlerianę na flet piccolo, klarnet basowy, dzwony rurowe, klawesyn i wiolonczelę. Jego utwory były wykonywane także zagranicą, m.in. na Skalholt Summer Concerts na Islandii (2018).
Za Kindertotenlieder otrzymał II nagrodę na XXVII Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim im. Adama Didura w Sanoku (2019), za es gab stille Sätze II nagrodę ex aequo (pierwszej nie przyznano) na XVIII edycji tego konkursu (2020), a za Drüben. Po tamtej stronie – I nagrodę na XXIX edycji (2021).
Za chop(p)-IN-g na fortepian solo otrzymał I nagrodę na 18. Konkursie Kompozytorskim im. Tadeusza Ochlewskiego organizowanym przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne (2021).
Za SHAKESPEARE-MONOLOGUES otrzymał wyróżnienie na 63. Konkursie Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda organizowanym przez Związek Kompozytorów Polskich (2022).
Za Study no. 1 „Mechanical resoncances” otrzymał wyróżnienie na II Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Karola Szymanowskiego w kategorii kompozycja (fortepian, 2022).
W swojej twórczości stara się ironicznie łączyć dawne środki, elementy dawnych systemów tonalnych wraz z osiągnięciami kolorystycznymi różnych szkół dwudziestowiecznych.
Oprócz muzyki interesuje się także literaturą współczesną, poezją niemieckojęzyczną, szczególnie romantyczną i modernistyczną. Działa aktywnie na polu krytyki muzycznej, współprowadząc bloga Na cztery ręce.
Brał udział w warsztatach krytyki muzycznej organizowanych przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina w ramach eliminacji do XVIII Konkursu Chopinowskiego (2021) oraz organizowanych przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach II Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie (2021). Jego teksty ukazują się na łamach Ruchu Muzycznego.